تقسیم بندی ربات ها از نظر حرکت

 

 

ربات ها را از نظر حرکت به دو دسته ربات های ساکن و ربات های متحرک تقسیم بندی می کنند. در این مقاله به معرفی این دو دسته خواهیم پرداخت.به ربات هایی که در یک مکان ثابت مانند روی زمین،دیوار یا سقف نصب می شوند ومعمولا از آن ها برای انجام یک یا چند کار تکراری استفاده می شود ربات های ساکن می گویند .مانند بازو های رباتیک ،گریپر به مجموعه ربات هایی که توانایی جابه جا شدن دارند ربات متحرک می گویند ربات های متحرک بر اساس نوع حرکت خود به صورت زیر دسته بندی می شوند:

 

چرخ ها :

یکی از روش های به حرکت در آوردن ربات های متحرکی که بر روی زمین حرکت می کنند و حرکات غلتنده دارند مانند اتوموبیل،استفاده از چرخ ها است . چرخ ها از موادی مانند پلاستیک ، چدن،آلومنیوم وغیره ساخته می شوند.

چرخ ها انواع مختلفی دارند اما ما در مورد دو مدل آن که کاربرد بیشتری در ساخت ربات های دانش آموزی دارند صحبت می کنیم.

چرخ ساده یا استاندارد:

این چرخ نسبت به چرخ های دیگر پر کاربردتر و ارزان تر است این مدل چرخ می تواند به جلو و عقب حرکت کند و مرکز چرخ به شاسی ربات وصل است .

چرخ هرز گرد:

برای مکان هایی که نیاز به تعادل داریم از این نوع چرخ استفاده می کنیم و به خاطر اصطحکاک کمی که دارد سرعت ربات را کم نمی کند از این چرخ می توان در جلو یا عقب ربات استفاده کرد .در علم رباتیک از این چرخ ها معمولا در ربات هایی که دو چرخ دارند برای تعادل ربات استفاده می شود.