ربات چیست؟

ربات ماشینی است که  معمولا قابل برنامه ریزی توسط رایانه بوده و قادر به انجام خودکار سلسله ای از کارهای پیچیده می باشد .همچنین طبق تعریفی از بریتانیکا ،ربات به ماشینی گفته می شود .که بتواند به صورت خودکار کاری را  که برای آن تعریف شده است انجام دهد.

رباتیک چیست؟

رباتیک یک علم میان رشته ای است که شامل مهندسی مکانیک ،مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر است علم رباتیک ،علم ساخت وطراحی و راه اندازی ربات ها است .

از این فناوری ها استفاده می شود تا ماشین ها را به گونه ای ارتقا دهند که جایگزین انسان گردند.ربات ها میتوانند در هر موقعیت و برای هر منظوری بکار بروند ولی امروزه بسیاری از آن ها در محیط های خطرناک (مانند تشخیص وغیر فعال سازی بمب ها )فرآیندهای تولید یا مکان هایی که انسان قادر به حیات نیست استفاده می شود .

آموزش رباتیک در حال حاضر یکی از رشته های جذاب برای کودکان و نوجوانان است .چون رشته رباتیک با توجه به رشد علم و تکنولوژی دنیا ،در آینده یکی از مهم ترین شاخه های علم خواهد بود و علاوه بر آن کار کردن و ساختن ربات باعث رشد تفکر و خلاقیت در کودکان می باشد .

پنج دلیل از فواید آموزش رباتیک برای کودکان ونوجوانان:

  1. روش موثری برای آموزش برنامه نویسی به کودکان است .
  2. رباتیک به  رشد آموزشی علوم ،فن آوری،مهندسی و ریاضی در مدارس کمک    می کند.
  3. مهارت های لازم برای آینده شغلی آن ها را فراهم می کند و همچنین زمینه شناسایی استعداد دانش آموزان را امکان پذیر می کند.
  4. یادگیری رباتیک موجب افزایش خلاقیت در کودکان ونوجوانان می شود.
  5. ساخت ربات ها باعث افزایش مهارت دست ورزی کودکان می شود.