آشنایی با انواع بردهای آردوینو

برای کنترل و برنامه ریزی وسایل برقی به یک پردازشگر نیاز داریم در کامپیوتر های خانگی از CPU به عنوان پردازشگر استفاده می شود اما برای وسایل الکترونیکی مانند کولرها نمی توانیم از CPU های کامپیوتر در آن استفاده کنیم پس از میکروکنترلرها برای برنامه نویسی کامپیوترها استفاده می کنیم .

برد آردوینو

 

یکی از ساده ترین محیط های برنامه ریزی میکرو کنترلرها آردوینو است در ادامه به تعریف آردوینو می پردازیم.

آردوینو یک نرم افزار open-source است یعنی قابلیت توسعه توسط برنامه نویسان با تجربه را دارد و همچنین پلت فرم آردوینو نیز open-source است یعنی قابلیت توسعه برد آن توسط طراحان با تجربه وجود دارد و بسته به نیاز خود می توانند نرم افزار آردوینو و پلت فرم آردوینو را توسعه دهند .و با توجه به این قابلیت و در دسترس بودن اطلاعات فنی این پلت فرم، شما با داشتن اندکی دانش الکترونیکی می توانید آردوینو خود را با هزینه بسیار کمی بسازید.

 

انواع پلت فرم های آردوینو:

انواع مختلفی از آردوینو در بازار موجود است که شما می توانید ،با توجه به نیاز خود آردوینو مناسب را انتخاب کنید در ادامه چهار نمونه از این آردوینوها  را معرفی می کنیم :

آردوینو UNO

آردوینو  UNO به علت مزیت های مانند سرعت پردازش مناسب و حافظه کافی، ابعاد بسیار کوچک و قیمت مناسبی که دارد به عنوان معروف ومحبوب ترین پلت فرم شناخته شده است. با توجه به مزیت های بسیاری که آردوینو  UNOنسبت به آردوینو های دیگر دارد می توان آن را به عنوان یک آردوینو مرجع معرفی کرد .

آردوینو UNO

پردازنده مرکزی آردوینو  UNOیک میکروکنترلر Atmega328 می باشد پلت فرم های آردوینو UNO در دو نوع معمولی و SMDموجود هستند که تنها تفاوت آن ها در میکروکنترلرهای آن ها است عکس سمت راست مربوط به میکروکنترلر DIP (معمولی)وعکس سمت چپ مربوط به میکو کنترلر  SMD بر روی پلت فرم آردوینو      می باشد .
از طریق یک کابل  USBبه راحتی UNO را می توانید به کامپیوتر خود وصل کنید

 

آردوینو Mega

این آردوینو نسبت به آردوینو قبل حافظه بیشتری دارد و همچنین علاوه بر یک پورت USB برای اتصال به یک کامپیوتر یک پورت USB اضافه برای اتصال به دستگاه های اندروید را دارد . پردازنده مرکزی آردوینو Mega یک میکرو کنترلر Atmega2560 می باشد .

آردوینو Mega

 

آردوینو DUO

قدرتمندترین مدل در بین آردوینو،آردوینو DUO است. از این مدل آردوینو غالبا در پروژه های سنگین تر استفاده می شود زیرا نسبت به خانواده خود دارای ارزش و قیمت بیشتری است .پردازنده مرکزی آردوینو DUO ، Armcortex-M3 می باشد.

آردوینو DUO

 

آردوینو Lily pad

این آردوینو به گونه ای ساخته شده است که بتواند از طریق نخ های رسانا در ساخت لباس های هوشمند کاربرد داشته باشد. طراحی این آردوینو به صورت یک دایره به قطر 5 سانتی متر می باشد و به صورت یک گل طراحی شده است و گلبرگ های آن به عنوان پین ورودی در نظر گرفته شده است و از جنس مس است تا با نخ های رسانا بتواند ارتباط بر قرار کند .

آردوینو Lily pad

 

جدول زیر به مقایسه پارامتر های مهم این 4 آردوینو پرداخته است